16.12.2021

Projekt Živá paměť

Projekt Živá paměť

O Vánocích se obvykle setkáváme se svými rodinami a přáteli. Mnozí z nich jsou pamětníky období nesvobody a komunistické totality a jejich vzpomínky jsou cenným zdrojem zkušeností. Pojďme letos využít příležitost a se svými blízkými si povídat o tom, co si pamatují z dob svého mládí.

Zkusme se jich zeptat, jak vypadal svět, když byli mladí: jak a proč člověk musel navenek říkat něco jiného, než si myslel, jak nebo zda vůbec bylo možné dozvědět se informace o aktuálních událostech, co se mohlo stát, když člověk veřejně řekl, co si myslí a čemu věří. Byl někdo z nich nebo jejich blízkých postižen tehdejším režimem, čeho nebo koho se báli, po čem naopak toužili, co bylo nedostupné…

Pro nás je to dnes už historie, o které se učíme ve škole. Ale pořád vedle nás žijí lidé, kteří to zažili na vlastní kůži. Byla by věčná škoda, kdyby jejich vzpomínky ze světa odešly bez povšimnutí. A my můžeme tuto paměť uchovat a předat ji dál. Je to součást naší historie, naší identity.

Staňte se i vy investigativními badateli na poli orální (ústně vyprávěné) historie! Jak takové svědectví pamětníka zaznamenat? Můžete si vybrat z mnoha možností: můžete jeho příběh zdokumentovat formou rozhovoru, převyprávět v povídce čí vytvořit komiks, případně využít digitálních technologií a nahrát podcast nebo krátký film. Je to jen na vás!

Těšíme se, co všechno v rámci projektu Živá paměť vypátráte a vtělíte do zajímavých děl a výtvorů! Projekt je dobrovolný, pokud se jej rozhodnete zúčastnit, termín odevzdání je 31. 3. 2022. Svoji práci odevzdejte prostřednictvím Google učebny do kurzu Živá paměť.

 

Zdroj obrázku: https://www.publicdomainpictures.net/cs/view-image.php?image=309896&picture=vanoce-v-praze

Soubory ke stažení