30.9.2023

Maturitní zkouška 2023/2024

Maturitní zkouška ve školním roce 2023/2024

Maturitní zkouška ve školním roce 2023/2024 se koná podle ustanovení školského zákona (§ 77 až § 82) a podle ustanovení vyhlášky č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončení vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou, ve znění pozdějších předpisů.

Maturitní zkouška se skládá ze společné (státní) části a profilové (školní) části. Přihlášku k maturitní zkoušce podá žák ředitelce školy do 1. 12. 2023 (pro jarní termín) a 25. 6. 2024 (pro podzimní termín).

Společná část maturitní zkoušky

Společná (státní) část se skládá ze dvou povinných zkoušek, a to z českého jazyka a literatury (povinné) a matematiky nebo cizího jazyka (povinně volitelné). Zkoušky mají podobu didaktického testu. Pokud si student zvolí cizí jazyk, půjde o angličtinu. Volitelně lze v této společné části maturitní zkoušky navíc maturovat ještě maximálně ze dvou z následujících předmětů: cizí jazyk (angličtina), matematika, matematika rozšiřující.

Profilová část maturitní zkoušky

Profilová (školní) část se skládá z českého jazyka a literatury (písemná práce a ústní zkouška před komisí), a pokud si žák v rámci společné části maturitní zkoušky zvolil cizí jazyk, z cizího jazyka (angličtiny - písemná práce a ústní zkouška před komisí) a tří dalších povinných zkoušek (ústní zkouška před komisí, popř. obhajoba maturitní práce). Pokud si však žák zvolil v rámci společné části maturitní zkoušky zkoušku z matematiky, bude se jeho profilová část skládat z českého jazyka a literatury (písemná práce a ústní zkouška před komisí) a tří dalších povinných zkoušek (ústní zkouška před komisí, popř. obhajoba maturitní práce).

Jedna z povinných zkoušek profilové části musí být konána formou maturitní práce a její následné obhajoby před zkušební maturitní komisí.

Zkoušku z cizího jazyka v rámci profilové části lze na základě žádosti žáka nahradit výsledkem úspěšně vykonané standardizované zkoušky doložené jazykovým certifikátem, a to na úrovni B2 pro angličtinu a na úrovni B1 pro němčinu podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (SERR). Jazykový certifikát požadované úrovně musí být zařazený v seznamu MŠMT pro daný kalendářní rok. Žádost o uznání zkoušky je třeba podat do 31. 3. 2024.

Student může v rámci povinných zkoušek maturovat i z předmětů mimo své zaměření, nicméně nejméně jedna zkouška musí být konána ze vzdělávací oblasti zvoleného zaměření.

Žák si může navíc v profilové části zvolit ještě maximálně dvě nepovinné zkoušky.

Nabídka předmětů k profilové části maturitní zkoušky

Ke třem povinným zkouškám z profilové části si lze vybírat z následující nabídky:

Předmět

Forma zkoušky

Dějepis

Zeměpis

Základy společenských věd

Psychologie

Biologie

Chemie

Fyzika

ústní zkouška před komisí

Anglický jazyk

písemná práce + ústní zkouška před komisí

Německý jazyk

písemná práce + ústní zkouška před komisí

Předměty z výše uvedené nabídky lze využít i pro případnou volbu předmětů k nepovinným zkouškám (pokud nebyly již vybrány žákem jako povinné).

Termíny maturitní zkoušky 2022/2023

státní maturita - didaktické testy z ČJ a AJ/M (CERMAT): 2. 5. - 7. 5. 2024

obhajoby maturitních prací: 14. 5. 2024

písemná část školní maturity z ČJ (slohová práce): 25. 4. 2024

písemná část školní maturity z AJ (slohová práce): 26. 4. 2024

ústní část školní maturity: 27. 5. - 31. 5. 2024

Podrobné informace k maturitám viz https://maturita.cermat.cz/

Kritéria profilových zkoušek z českého jazyka a literatury, anglického jazyka a obhajoby maturitní práce

1. Písemná práce z českého jazyka a literatury

Uskuteční se 25. 4. 2024. Čas na vypracování (včetně času na volbu zadání) činí 120 minut a minimální požadovaný rozsah písemné práce je 250 slov souvislého textu. Žák si bude vybírat ze čtyř možných zadání. Při konání písemné práce lze použít Pravidla českého pravopisu. Způsob zápisu písemné práce u intaktních žáků je ručně na zadané listy papíru.

1. Ústní zkouška z českého jazyka a literatury

Žák vybírá 20 literárních děl, přičemž jeho seznam musí obsahovat následující:

• světová a česká literatura do konce 18. století - min. 2 literární díla,
  • světová a česká literatura 19. století - min. 3 literární díla,
  • světová literatura 20. a 21. století - min. 4 literární díla,
  • česká literatura 20. a 21. století - min. 5 literárních,
  • minimálně dvě literární díla musí být prozaická,
  • minimálně dvěma literárními díly musí být zastoupena poezie,
  • minimálně dvě literární díla musí být dramata,
  • seznam může obsahovat maximálně dvě díla od jednoho autora,
  • za literární dílo je považováno komplexní dílo, nikoli jeho část (např. Karel Jaromír

Erben: Kytice, nikoli Karel Jaromír Erben: Polednice),

• u děl ze světové literatury bude specifikováno vydání.

Čas na přípravu na ústní zkoušku je 15 minut a vlastní zkouška trvá také 15 minut. Svůj vlastní seznam literárních děl odevzdá žák nejpozději do 31. 3. 2024.

1. Písemná práce z anglického jazyka

Uskuteční se 26. 4. 2024. Čas na vypracování (včetně času na volbu zadání) činí 75 minut a minimální požadovaný rozsah písemné práce je 200 až 250 slov souvislého textu. Žák si bude vybírat ze čtyř možných zadání. Při konání písemné práce lze použít překladový slovník. Způsob zápisu písemné práce u intaktních žáků je ručně na zadané listy papíru.

1. Obhajoba maturitní práce

Obhajoba maturitní práce se uskuteční 14. 5. 2024. Příprava na obhajobu trvá 5 minut, vlastní obhajoba potom 20 minut.

V Praze dne 29. 9. 2023                                   Mgr. Petra Bulejčíková, Ph.D.

Schémata maturitní zkoušky

Varianta A:

Maturitní zkouška – společná (státní) část

povinné

povinně volitelná

volitelné

Český jazyk a literatura

Anglický jazyk

Maturitní zkouška – profilová (školní) část

Český jazyk a literatura (písemná práce a ústní zkouška před komisí)

Anglický jazyk (písemná práce a ústní zkouška před komisí)

1. profilová zkouška